13 Mayıs 2011 Cuma

Çin Tıbbına Göre Hastalıkların Oluşma Sebepleri - sıcak/soğuk enerjiler

Geleneksel Çin yaklaşımına göre, hastalıkların genel sebepleri yaşam enerjisi Chi’nin (Japonca Ki )  akışında meydana gelen aksaklıklara dayanır. Chi’nin meridyenlerde veya organ sistemlerindeki  (Çin tıbbına göre organ değil, organ sistemleri vardır, akciğer ile koku alma hissinin aynı meridyen üzerinden -akciğer meridyeni-  tedavi edilmesi gibi) enerji akışında ya bir fazlalık vardır, ya da azlık. Ayrıca bir de, enerjinin tıkanıklığında oluşan blokajların sebep olduğu hastalıklar vardır. Bu yüzden Çin tıbbı, bir organın değil hastalığını, nerdeyse varlığını bile kabul etmez ve doğrudan semptomlar üzerine çalışır.

Chi’nin fazlalığı, Yang durumu olarak ifade edilir ve bu durumdaki  organda  aşırı çalışma, aşırı tokluk veya gerilim hissi, kırmızılık, akut veya kramp şeklindeki ağrılar olarak ortaya çıkar. Psişik etkileri arasında da huzursuzluk, sinirlilik, aşırı heyecan vb. sayılabilir.

Yaşam enerjisi, dinamik bir güç olarak Yang fonksiyonları ile örtüştüğü için, Chi azlığı da, Yin durumu olarak ifade edilir. Vücuttaki yaşam enerjisinin azlığında ortaya çıkan yorgunluk, soğuk eller ve ayaklar, solgunluk, düşük tansiyon ve depresyon, Yin zayıflık semptomları olarak değerlendirilir.

Geleneksel Çin yaklaşımına göre, hastalık oluşturan sebepler olarak :

 1. İklim şartları,
 2. Duygusal sebepler,
 3. Bulaşıcı hastalıklar,
 4. Yanlış beslenme,
 5. Bedeni aşırı yormak,
 6. Mukus fazlalığı,
 7. Böcek ısırmaları ve fiziksel travmalar

değerlendirilir.

İklim şartları olarak  :

 1. Aşırı sıcak
 2. Aşırı soğuk
 3. Nem
 4. Kuruluk
 5. Ceryan (rüzgar  - kuru / nemli / sıcak / soğuk)
sayılıyor.


Vücut, kendi ısısı olan 36.5 derecenin -20 veya +10 derece  kadarına maruz kalırsa bunu tolere edemez ve vücutta birtakım tahribatlar meydana gelir. Ayrıca, her ne kadar kendimizi giysilerimizle korumaya çalışsak da, her aşırı soğuğa maruz kalışımızda, vücut bunu dışarı atamadığında fizik bedende biriktirir. Bu soğuk da, her insanın kendi yapısına göre (hangi bölge daha zayıfsa), ona göre belirli  bir organda veya vücut sisteminde birikerek hastalık zeminini oluşturur.
Mesela, 2. çakrası zayıf bir insanda, erkeklerde genellikle idrar yolları,  kadınlarda da rahim, yumurtalıklar vs. birikerek iltihaba sebep olur. İltihap da, şu sebepten oluşur: Vücudun maruz kaldığı soğuğu atabilmek için vücut ve / veya aura, ısı üretir (ateş) ancak soğuğu atamaz ve sıcak/soğuk enerjiler birbirine karışırsa, ortaya iltihap çıkar.
Bu yüzden zaman zaman, vücutta biriken soğuğu atmak için kuru sauna / odun ateşi önünde oturma / yazın güneşin kuvvetli olduğu saatlerde (ozon tehlikesine rağmen) güneşlenme –sadece bir iki kez- gibi yöntemlere başvurmalıyız, bunlardan sonra, vücudun soğuk, yapışkan bir ter attığını fark edeceksiniz.

Ayaklardan yapılan tedavi (bir avuç rafine edilmemiş tuz konulmuş sıcak su ile yapılan ayak banyosu, refleksoloji çalışmaları vb.) tüm vücudu etkileyeceğinden, sıklıkla yapılması iyi olabilir.

Vücutta sadece soğuk birikirse, eklemler ve kemiklerde bir tür katılaşma, sertleşme meydana gelir ve kırılganlık artar. Yine buralarda sıcak / soğuk enerjiler + nem birbirine karışmışsa romatizma, artrit vb. ortaya çıkacaktır. Bu tür hastalıkların tedavisinde, önce soğuğu temizlemeliyiz, soğuk ortadan kalkınca, sıcak enerji de kendiliğinden dağılır.

Aşırı sıcak da, genellikle iç organlarda hasar verir. Yazın en sıcak günlerinde yapılacak soğuk kompresler, bu problemi ortadan kaldırmak için idealdir. Çalışırken, sıcak enerjisini kompres bezine emdirmek ve bezi sık sık yıkamak gerekiyor.

Ceryan konusu ise, klasik tıp kabul etmese de, eski tıp yöntemlerinde (akupunktur, ayurveda) önemli bir yer tutar. Ancak, şifacılıkta enerji kullananların özellikle başarılı olabilecekleri bir sorundur, çünkü ceryan da sonuçta enerji bedeni etkileyen bir olaydır ve en kolay ve çabuk iyileştirme yolu da, yine enerji ile olur. Özellikle auranın üst katmanlarında çalışılmasını ve aura düzeltme tekniklerinin uygulanmasını tavsiye ediyorum.  Etkilidir, çünkü çabuk iyileşme sağlanır ve insanları şaşırtacak denli kolay bir şekilde sırt, bel, boyun ağrıları vb. iyileşmesi, özellikle bu durumlarda görülür.

1 yorum:

ilahi tatlar dedi ki...

faydalı bir yazı olmuş