26 Temmuz 2014 Cumartesi

Spiritüel Okullar ve Bilinç Manipülasyonları

Belki biraz zamansız, belki biraz geç, bu yazıyı hazırlamak bugün vacip oldu. Bakalım bilginin ne kadarı sığabilecek satırlara ve ben, bildiğimi ne kadar aktarabileceğim...
Söylemeye gerek yok, çeşit çeşit ekoller, okullar, yükselen ya da alçalan tarikatlar, yeni çağ ve eski çağ öğretileri vs yüzlerce sistem ve öğreti var. Bunlar arasında bilince müdahale etmeyen, sadece bilgilendirerek yetiştirenler ise parmakla gösterilecek kadar az.
                               
Bu çok geniş kapsamlı konuyu maddelere bölerek yazmak daha makul görünüyor.

1. İnsanlar bir alt tür olarak yaşadıkları bu gezegende, maalesef inandığımız türde bir özgür iradeye sahip değiller, bu köklü problem binlerce yıl öncesine dayanıyor (ilgilenenlere eski yazılarımı şöyle bir karıştırmalarını öneririm). İnsan beynindeki düşüncelerin sadece beşte biri kendi beyin sistemine ait, o da, önceki deneyimlerinin bir sonucu olarak.

2. Yine de, kendi sentezleri ile kendini geliştiren insan ırkına bu anlamda müdahale etmekten kaçınılıyor. Ruhsal tekamülünü gerçek anlamda tamamlamış hiç bir varlık müdahale etmez, edemez,  edenler çok ağır sınırlandırmalara maruz kalırlar ve kendi gidecekleri istikameti kendileri aşağı çekerler.

3. Kendinde yeterince ruhsal enerji oluşturamamış ve kendi doğrularını sentezleyemeyen insanlar, toplu eğitim olarak adlandırılabilen biat bilincinin hedefi olabilirler, ki bu, onlar için gerçekten de doğru olabilir.

4. Spiritüel öğretilerin hocaları da, öğreenci ile doğrudan temas şansları olduğunda bunu yapabilirler. Tanrısal sevgi / ilahi aşk / cezbe konusudur bu. Hoca, kendini Rabbin, hatta bir anlamda Tanrı'nın aynası olarak (birincisi ruhsal rehber, ikincisi bildiğimiz anlamda Tanrı) gördüğünden, ona göre, öğrenci kendisini ve öğretisini ne denli çok severse o kadar iyidir. Astral bedenli bir hocayı sevmek, en mükemmel insana, eşe, çocuğa vs karşı beslenecek sevgiden çok daha kıymetli ve önemlidir, çünkü bu sevgi yücedir, dünyevi değildir, saftır, sonsuzdur, vs vs vs... Veee, bilinç manipülasyonları ile öğrencisine cezbe uygulamaya başlar.


Hiç yorum yok: